PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30486}

Nożownik

The Hunted
6,3 21 531
ocen
6,3 10 1 21531
5,7 9
ocen krytyków
Nożownik
powrót do forum filmu Nożownik

Sayoc Kali 

ocenił(a) film na 5

to styl walki zaprezentowany w tym filmie, wywodzi się z Filipin i opiera się głównie na walce
nożem. I za pokazanie tego stylu ten film ma u mnie plusa, a nie że jest to kolejny film o
kung fu karate kickboxer kidach :P Co nie zmienia faktu że to film mimo wszystko przeciętny,
udział Benicio Del Toro w takiej produkcji trochę razi, a całość to rip-off z "Rambo: First Blood"
i "Ściganego"

ocenił(a) film na 4
Nu_RaKu

To prawda. Ja pierwotnie miałem dać 3 ale zwiększyłem do 4 właśnie za ten styl walki i przez sentyment do Del Toro, chociaż rzeczywiście jego udział w tym przedsięwzięciu to niesmaczne.

ocenił(a) film na 5
Nu_RaKu

albo Filipino Kali, Eskrima lub Arnis, ta sama sztuka walki użyta co w Tożsamości Bourne'a

http://www.youtube.com/watch?v=VIxJqaUtqIw

Filipińskie sztuki walki nierozerwalnie związane są z tradycją, kulturą i historią Filipin i to od setek lat. The Filipino Martial Arts nigdy nie rozwijały się w kierunkach sportowych, lecz w celach całkowicie praktycznych. Te cele były proste, obronić się i przeżyć. Główne zasady filipińskich sztuk walki to prostota, efektywność i skuteczność; najkrótszą, najprostszą drogą do celu.

Nazwa Arnis powstała z hiszpańskiego arnes co znaczy osłona dłoni, przedramienia i była głównie skórzanym podwójnym manszetem osłaniającym dłoń trzymająca szpadę lub rapier.

Nazwa Escrima czy Eskrima ma swój początek w hiszpańskim wyrazie esgrima co znaczy szermierka.

Escrima stała się popularna w latach 1898-1946 , latach panowania USA. W roku 1920 powstał w Cebu City pierwszy klub Labongon Fencing Club, który zajął się sztuka walki na kije a w roku 1932 Doce Pares (12 par), który propaguje do dziś Doce Pares Escrima.

Kali powstało z dwóch części: kamut (dłoń) i lihog (ruch) - co można przetłumaczyć jako ruch dłoni lub ręki.

Ogólnie można powiedzieć, że północ Filipin (Luzon) chętnie używa nazwy Arnis, centrum (Visayas) Escrima lub Eskrima a południe (Sulu, Mindanao) Kali. Poza tymi trzema popularnymi nazwami istnieje cała masa innych związanych często z wyspą, tradycją, rodziną, osobą, literą lub numerem np.: Abecedario lub Numerado.

Z technicznego punktu widzenia, między poszczególnymi szkołami/odmianami są niewielkie różnice np. w pracy nóg, liczbie uderzeń - od 5 do 64, w niektórych stylach nie ma podwójnego kija, w innych brakuje dźwigni i trzymań.

Wspólna jest tradycja i broń, charakterystyczna dla tego regionu świata. Mówienie uprawiam, trenuję Kali, Arnis, Escrimę znaczy uprawiam filipińskie sztuki walki.

Filipińskie sztuki walk są najczęściej wykorzystywane w szkoleniach walk nożem na całym świecie. Są obecnie podstawowym składnikiem szkolenia Armii Amerykańskiej i rosyjskich jednostek specjalnych.

cytaty z www.strefa-fitness.pl i www.doscortes.pl

ocenił(a) film na 7
Nu_RaKu

Polecam filipiński film "Raid". Tną się tam brutalnie w tym stylu. Mam na blogu jedną walkę z tego filmu w rankingu TOP FIGHT. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones